De tényleg.
Valójában mi is a meditáció?
A meditációnak ugyanis számos meghatározása létezik (és külön, külön szinte mindegyik megállja a helyét) de ahhoz, hogy ténylegesen megértsük mit is jelent, elsősorban fel kell ismernünk, hogy a meditáció NEM EGYENLŐ a gondolataink és érzelemeink elfojtásával, illetve azok bármilyen fajta kontrollálásával.
A meditáció ugyanis nem egyfajta cselekvést, hanem egy tudatos, szellemi állapotot jelent.
Ez az állapot pedig nem azt követeli meg, hogy gondolatok nélkül létezzünk, sokkal inkább azt, hogy azok (illetve bármilyen más; külső és/vagy belső tényező) ellenére is, tudatosan jelen tudjunk maradni az adott pillanatban.
Vagyis, hogy képesek legyünk a “MOST” tudatos megélésére.
Ha pedig már valaha is próbáltál meditálni akkor tudhatod, hogy ezt, az elméletben egyszerűnek tűnő feladatot, a gyakorlatba már sokkal nehezebb átültetni. Habár nem is arról van szó, hogy a tudatosság nem kivitelezhető, hiszen egy-egy pillanat (ill. lélegzetvétel) erejéig szinte mindannyian képesek vagyunk átélni a jelen pillanatot, ANÉLKÜL hogy elvesznénk a gondolatainkban, az igazi kihívást valójában ennek az állapotnak a huzamosabb ideig való fenntartása okozza.
Vagyis, ahhoz hogy ezt az állapotot hosszabb időn keresztűl is képesek legyünk fenntartani, rendszeres gyakorlásra van szükségünk.
Meglepő? Nem, egyátalán nem.
Hiszen éppúgy, ahogy a testi erőnlétünk megőrzése érdekében is rendszeres odafigyelésre és mozgásra van szükségünk, ugyanígy a szellemi egészségünk is folyamatos karbantartást igényel.
Tudatosság, gyakorlás, kitartás.
Alapvetően erre a három dologra van szükségünk ahhoz, hogy hosszútávú és gyökeres változást tudjunk elérni. Legyen szó meditációról, testedzésről vagy akár bármi másról.
Ha pedig ezeket a sorokat olvasva most felmerül benned a kérdés, hogy mégis mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy ténylegesen érezd a meditáció pozitív hatását, akkor van egy nagyon jó hírem.
Ugyanis a meditáció pozitív hatása már a legelső alkalom után érezhető!
Bizony, jól hallottad! (akarom mondani, olvastad)
Vagyis lehetsz te gyakorlott meditáló, de akár teljesen kezdő is, egy dolgot biztosra vehetsz: a meditáció végére mindenképpen nyugodtabbnak ill. kiegyensúlyozottabbnak fogod magad érezni. Viszont, míg rendszeres meditálóként a nyugodtság és kiegyensúlyozottság érzése órákon át, de akár egész nap is elkísérhet, addig kezdőként, ezeket a pozitív változásokat jóval rövidebb ideig leszel képes megtapasztalni.
Hogy hogyan tudsz ezen változtatni?
Már valószínüleg kitaláltad.
Bizony…
Annak a korábban már említett, három szónak a segítségével.
Tudatosság. Gyakorlás. Kitartás.
Ha van EGY szabad perced és szeretnél ellazulni, kattints IDE!
Ha pedig kiváncsi vagy a személyes tapasztalataimra és arra, hogy mire is tanított meg az évek során a meditáció, akkor kattins IDE!
Legyen szép a napod!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: