Meditálj és Motiválj!

Vegán vagyok. Vagy mégse?

Manapság egyre többen és egyre nagyobb mértékben iktatjuk ki a húsokat, illetve állati eredetű termékeket az étrendünkből és válunk vegetáriánussá, vegánná, stb. Na de valójában mit is jelentenek ezek a kifejezések? A cikkből kiderül.  

Vegetarianizmus/Vegaság: egy olyan táplálkozási forma melynek során a húsokat teljeskörűen kiiktatjuk az étrendünkből. Tehát minden ami “él és mozog” automatikusan elhagyásra kerül az étkezéseink során, beleértve az összes szárazföldi és vízi állatot. Ezzel szemben az élőlényekből kinyerhető termékek, mint például tej, tojás, méz, stb. valamint az azokból készített ételek fogyasztása elfogadott. A “vega” kifejezés, nem más, mint a vegetáriánus szó lerövidített formája.  

A vega/vegetáriánus étrend mint életforma más élőlényekre gyakorolt pozitív hatása: korlátolt

Növényi alapú táplálkozás: egy olyan táplálkozási forma melynek során a húsokat, illetve minden egyéb állati eredetű terméket is teljes mértékben elhagyunk a táplálkozásunkból. Vagyis minden ami “él és mozog”, ill. minden olyan állati eredetű temék/élelmiszer ami egy élőlény felhasználásával vagy kihasználásával jött létre, mint például tej, tojás, méz stb. és az ezekből előállított ételek automatikusan kikerülnek az étrendünkből. 

A növényi alapú taplálkozás, mint életforma, más élőlényekre gyakorolt pozitív hatása: korlátolt 

Vegán táplálkozás: a vegán táplálkozás ill. a növényi alapú táplálkozás teljes mértékben megegyezik, vagyis:

Vegán táplálkozás = Növényi alapú táplákozás  

A vegán étkezés, mint életforma, más élőlényekre gyakorolt pozitív hatása: korlátolt

NA DE AKKOR MÉGIS MI A KÜLÖNBSÉG A VEGÁN ÉTKEZÉS ÉS A VEGANIZMUS KÖZÖTT??

Röviden:

Az egyik legmeghatározóbb különbség az, hogy míg a vegán étkezés/táplálkozás, mint ahogyan azt a neve is mutatja, csupán egy étkezési szokás, ezzel szemben a veganizmus egy, az életünk minden területére kiterjedő életforma. 

Bővebben:

Veganizmus: egy olyan tudatos életforma melynek elsődleges oka nem más, mint az állatok iránt érzett feltétlen tiszteletünk és szeretetünk, ami nem csupán az étkezésünkben, hanem az életünk más területein is megmutatkozik. Ezért a fentiekben már említett vegán táplálkozás mellett, tudatosan kerüljük minden olyan termék és szolgáltatás használatát is, amely egy állat megölésével és/vagy annak BÁRMILYENFAJTA kizsákmányolásával lett előállítva. Ide tartoznak az állatokon tesztelt kozmetikumok, tisztító és tisztálkodási szerek, a bőrből, szőrméből vagy selyemből készült ruházati termékek ill. kiegészítők. Szintén ide soroljuk a szórakoztató iparágak azon részeit, amelyek az állatok fogságban tartásával és ezáltal azok alapvető jogainak megvonásával működik. Ezek közül a legismertebbek a cirkuszok, állatkertek, delfináriumok, lóversenyek és bikaviadalok. 

A veganizmus, mint életforma, más élőlényekre gyakorolt pozitív hatása: teljes körű 

Amit fontos megjegyezni az az, hogy a veganizmus minden esetben egy tudatos, morális döntésen alapul, míg a vegetáriánusságnál, illetve a növényi alapú táplálkozásnál (ill. minden más táplálkozási formánál is) általában személyes indittatású okok állnak a háttérben. Például a saját egészségünk, fizikai erőnlétünk, szellemi jólétünk stb. Természetesen a moralitás ilyenkor is lehet egyfajta mozgatórugó, de ebben az esetben a végeredmény (a moralitás szempontjából) korlátolt marad. 

Ha szeretnél többet megtudni a veganizmusról, a meditációról, vagy akár a saját, személyes történetemről, akkor azt ezeken a szociális hálókon keresztűl megteheted:

INSTAGRAM (EN/HU): kattins IDE  

BLOG (ANGOL): kattins IDE 

A korábbi cikket (ill. az első, magyar nyelvű YouTube videót) pedig IDE kattintva érheted el. 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!