“Éppúgy, ahogy a gondolatok befolyásolják a lélegzetet, úgy a légzés is befolyásolja a gondolatokat és azok minőségét.” – T.K.V. Desikachar
Ha szeretnél pillanatok alatt lecsillapodni vagy könnyedén elaludni akkor próbáld ki ezt a hatékony légzéstechnikát! A gyakorlat az ősi, védikus kultúrából származik. (A légzőgyakorlat működésével kapcsolatos, részletes és érdekes információkat pedig a cikk végén olvashatod.)
Lépések:
- Helyezd magad kényelembe! Törökülésben, de akár széken ülve is elvégezhető a gyakorlat. Ha a széket választod akkor a lábaidat a földre helyezd. Űlj egyenesen (de ne feszengve) anélkül, hogy a szék támlájának dőlnél.
- Lassan és mélyen orron keresztűl lélegezz be, majd ugyanilyen módon szájon át lélegezz ki. Ismételd meg a folyamatot háromszor. Eközben hagyd hogy a tested ellazuljon.
- Ezután csukd össze az ajkaidat.
- A jobb hüvelykujjadat helyezd a jobb orrlyukadra (lásd a fenti képet), ezáltal blokkolva a ki és beáramló levegőt.
- Ezután lassan lélegezz be a bal orrlyukon keresztűl majd pár pillanat múlva lélegezz ki rajta. Próbálj a légzésed természetes ritmusával azonosulni, vagyis ne akard azt manipulálni. (lassítani/gyorsítani) Egyszerűen lélegezz úgy, ahogyan jólesik, tudatosan odafigyelve a ki és beáramló levegőre. A kilégzések során próbáld minnél inkább ellazítani a testedet, legfőképpen az arcizmokat, a vállakat és a hasüreget.
- A jobb orrlyuk folyamatos elzárásával folytasd a bal orrlyukú légzést, minimum 3 percen keresztűl. A gyakorlatot végezheted csukott (segít a mélyebb ellazulásban) de akár nyitott szemmel is. Hallgass a testedre és válaszd azt, amelyik számodra megfelelőbb!
Amikor már könnyen és tudatosan megy a légzés, akkor természetesen meg is növelheted az időtartamot. A kezdeti stádiumban viszont a 3 perc ideális választás. (Amúgy létezik egy másik variációja is ennek a légzésnek, de arról majd egy későbbi posztban/videóban beszámolok)
Extra tipp:
Egy mélyebb és tudatosabb légzés elérésében tud segíteni a belégzés ill. kilégzés szavak belső, hangtalan ismétlése. Vagyis a belégzések során tudatosítsd magadban a belégzés szót, a kilégzéseknél pedig a kilégzés szóra összpontosíts! Ez a tipp nagymértékben tud segíteni abban is, hogy könnyebben és hosszabb ideig tudj a légzésedre koncentrálni. (a fejedben felmerülő gondolatok helyett)
Végül: a cikket tudatosan a gyakolati résszel kezdtem, nem pedig a hogyan és miértekkel. Ha viszont ezekre is kíváncsi vagy, akkor íme! Megpróbáltam minél egyszerűbben és tömörebben összefoglalni a dolgot.
A kundalini jóga (egy ősi, összetett jóga típus, melynek fő célja a Kundalini energia, testen belüli felébresztése, aktiválása) szerint, az emberi szervezetben két energia rendszer/csatorna helyezkedik el a gerincoszlop két oldalán, melyek lentről felfelé, egymásba fonódva futnak. A bal oldali rendszert Idának, a jobb oldalit pedig Pingalának hívják. A két csatorna végül egy harmadikban, az ún. fő rendszerben/csatornában, a Sushumnában egyesül. Az Ida csatorna, a nyugtató, hűsítő ill. feminin energiákat hordozza magában. Ezzel szemben a Pingala a tüzet és a férfias energiákat testesíti meg.
A nyugati terminológiában az Ida nem más, mint az autonóm idegrendszerünk, paraszimpatikus része. Sokminden más mellett, ez a rendszer felelős a szív lelassulásáért, az izmok ellazulásáért, de a pupilla összeszűküléséért is. Tömören összefoglalva, ennek a rendszernek köszönhetjük azt, hogy bármikor is ellazulva érezzük magunkat. A Pingala pedig ugyanezen rendszer, szimpatikus részével egyenlő, ami az életben maradásunkat szolgálja. A szívritmusunk fokozódása, a pupillánk tágulása, vagy éppen a verejtékezés folyamata is mind ide tartozik .
A bal orrlyukon át való légzés során mi magunk aktiváljuk az Ida/paraszimpatikus rendszerünk energiáit, melynek következményeképpen a szervezetünk automatikusan, egy ún. “pihenő üzemmódba” megy át, azaz egyszerűen lenyugszik!
Na de ennyi háttér-információ után most már tényleg itt az ideje, hogy a gyakorlatban is kipróbáld a leírtakat. 🙂
(Ezt a posztot (ill. sok másikat) angolul is megtalálod, az angol nyelvű oldalamon: www.meditateandmotivate.co 🙂 )
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: