Meditálj és Motiválj!

A relaxációs légzés, avagy hogyan nyugodj le gyorsan és egyszerűen!

Az alábbiakban egy rendkívűl egyszerű és népszerű légzőgyakorlattal, a 4-7-8 technikával ismerkedhetsz meg.  A név önmagában foglalja a légzés leírásának folyamatát is. Ezt a gyakorlatot egyébként relaxation breath-nek, azaz relaxációs/kikapcsolodó légzésnek is szokták nevezni.

A légzőgyakorlat népszerűségét az egyszerűségének valamint hatékonyságának köszönheti, ugyanis szinte bárhol és bármikor,  kevesebb mint 3 perc alatt elvégezhetjük, miközben hihetelen mértékben segít lenyugodni.

A technika kifejlesztője Dr. Andrew Weil, elismert amerikai orvos, illetve számos sikeres, holisztikus gyógyászattal foglalkozó könyv írója.

Így csináld:

 

  • A nyelvedet a szájpadlásod közelébe, a felső, elülső fogaid mögé helyezd (és törekedj annak ott tartására a gyakorlat ideje alatt)

 

  • ezután magadban, 1-től 4-ig elszámolva, orron keresztűl lélegezz be 

 

  • majd 1-től 7-ig elszámolva tartsd bent a lélegzeted

 

  • végűl magadban, 1-től 8-ig elszámolva, szájon át erőteljesen lélegezz ki (mintha például egy gyertyát próbálnál elfújni)

 

  • Ezután ismételd meg a fenti folyamatot három alkalommal. Vagyis belégzés orron át, 4-ig elszámolva, lélegzet bent tartása, 7-ig elszámolva, majd szájon át való kilégzés, 8-ig elszámolva

 

Az, hogy milyen sebességgel számolsz az valójában másodlagos és csakis rajtad múlik. Ha például nehezedre esik a lélegzeted hosszabb időn át való bent tartása, akkor számolhatsz gyorsabban is, viszont sebességtől függetlenül, törekedj a megadott, négy-hét-nyolcas arány fenntartására.

A kezdeti stádiumban néha tapasztalhatsz enyhe szédülést a gyakorlat közben vagy közvetlenül utána. Ettől nem kell megijedned, ez valójában egy pozitív jel, ami azt mutatja, hogy a szervezeted alkalmazkodik az elmélyülő légzéshez.

Mikor érdemes használnod?

Bármikor, amikor szeretnél rövid időn belül lecsillapodni, lenyugodni.

Milyen gyakorisággal?

Dr. Weil elmondása szerint a hosszabb-távú, pozitívabb hatás érdekében, fontos naponta legalább kétszer gyakorolni ezt a fajta légzést, alkalmanként maximum négyszer megismételve a folyamatot. (4 x 4-7-8) Egy hónap rendszeres gyakorlás után viszont nyugodtan meg is növelhetjük a gyakorlatok számát, maximum 8 ismétléssel, megtartva a négy-hat-nyolcas rátát.  (Vagyis: 5 x 4-7-8, 6 x 4-7-8, 7 x 4-7-8, 8 x 7-4-8)

Személyes tapasztalat:

A kikapcsolodó légzéssel kb. egy éve ismerkedtem meg és azóta nagy híve lettem. Ennek oka az, hogy tényleg szinte seperc alatt lenyugtat valamint a koncentrálásban is segít. Emiatt sűrűn használom a mindennapjaimban,  valamint a csoportos  meditációs óráinkat is sokszor ezzel  a légzőtechnikával kezdjük. Talán nem meglepő, ha azt mondom, hogy a csoportos visszajelzések is nagyon pozitívak.

Ha szeretnéd élőben látni a gyakorlatot (illetve részletesebben szeretnél olvasni a témáról) akkor nézd meg Dr. Andrew Weil videóját, az alábbi linken keresztül.

A videót akkor is érdemes megnézned ha esetleg nem beszélsz angolul, ugyanis a légzőgyakorlat nagyon jól van demonstrálva. (Valamint van egy nagyon cuki kutyus is a videóban! Ha nagyon odafigyelsz, ki fogod tudni szúrni! 🙂 ) 

Legyen szép a napod!

Noémi

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!