Mint tudjuk a pudding próbája az evés, úgyhogy vágjunk is bele a meditácóba!
Most az egyik közkedvelt meditációs technikával, a breath-counting meditation, avagy légzés-számáló meditációval fogunk megismerkedni. Hogy miért is népszerű ez a fajta meditáció?
Ennek több oka is van.
Egyrészt mert bárhol és bármikor könnyen gyakorolható, másrészt mert a légzésünk számlálása által könnyebbé válik a jelen tudatos megélése, ami valójában a meditáció egyik fő célja. A lélegzetünk, ahogy azt már egy korábbi cikkben is olvashattátok, mindig jelen van, ezáltal bármikor segitségűl hívhatjuk. A légzést úgy is felfoghatjuk, mint egyfajta útjelzőt a belső világunk labirintusában.
Miért is hasznos ez?
Azért, mert segitség nélkűl pillanatok alatt elveszve érezhetjük magunkat a folyamatosan felmerülő gondolatok, érzelmek és érzések sokaságában.
És mire valók a számok?
A számlálás abban nyújt segitséget, hogy ne csak egy-egy pillanat erejéig, hanem hosszabb távon is tudatosan jelen tudjunk lenni a meditáció során. A számoknak önmagában nincs meghatározó jelentőségük, viszont sokat segítenek az összpontosításban.
Meditáció lépésről-lépésre:
- Válaszd ki a számodra megfelelő ülő poziciót. A törökülés az egyik legelterjedtebb meditációs póz, de természetesen széken ülve is ki tudod próbálni. Ha széket használsz fontos, hogy egyenesen ülj anélkül, hogy feszengenél, a lábaidat pedig a földre helyezd. A törökülésnél érdemes összehajtott pokrócot vagy egy kisebb méretű párnát használni. Erre ülve méginkább megkönnyítheted a poziciót.
- A karjaidat helyezd a térdeidre, (mint ahogy a fenti képen) vagy az öledbe. Mindkét megoldás egyformán jó, úgyhogy válaszd azt, amelyik számodra kényelmesebb.
- Hunyd be a szemed és vegyél néhány lassú, mély lélegzetet! Orron keresztűl lélegezz be, majd szájon keresztűl ki. Tudatosan figyeld meg a légzés folyamatát és közben hagyd, hogy az izmaid ellazuljanak.
- Ezuán csukd össze az ajkaidat és folytasd a ki és belégzést orron keresztűl. (Az orron át való légzés különböző előnyeiről majd egy késöbbi blogban részletesebben írok) A légzés során próbáld meg ellazítani az arcizmaidat, legfőképpen az áll, illetve homlok körülieket. Most már készen állsz a következő lépésre, a kilégzésed tudatos számlálására.
- Orron keresztűl lélegezz be, majd a kilégzés végén, hangtalanul tudatosítsd magadban az “egy” szót. Lélegezz be újra, majd a kilégzés befejeztével tudatosítsd magadban a szót, “kettő”. A harmadik kilégzés alkalmával a “három” szóra össpontosits. Folytasd igy a folyamatot egészen az ötödik kilégzésig.
- A következő (hatodik) lélegzetnél, minden megszakítás nélkül kezd elölről a számolást.
- Ne gondold túl a dolgot! Egyszerűen csak lélegezz és folytasd a kilégzéseid számolását.
- A felszínre törő gondolatokat, érzéseket ne próbáld elnyomni, hanem fogadd el azok létezését. Viszont minden egyes alkalommal mikor észreveszed, hogy elkalandoztál, tudatosan térj vissza a lélegzetedhez és az éppen aktuális számhoz. Vagyis térj vissza a jelenbe. Újra és újra és újra.
- A meditáció közben előfordulhat, hogy nem jut eszedbe, hogy éppen melyik számnál tartottál. Semmi baj, ebben az esetben egyszerűen kezd elölről a számlálást. (Ez a jelenség teljesen normális, úgyhogy ne stresszelj miatta!)
- Ismételd meg a folyamatot minimum három alkalommal (tehát minimum 15 tudatos ki és belégzés) vagy öt percen keresztül. (használhatsz stoppert, vagy telefont az idő mérésére.)
- A medtáció végezetével lassan nyisd ki a szemed. Majd mindenfajta kapkodás nélkül folytasd a napi teendőidet.
És végül:
Törekedj a napi szinten való meditálásra. A meditációban az (is) a jó, hogy egyátalán nem kell hozzá sok időráfordítás. Kitartás viszont igen. Mint minden máshoz is az életben, ha eredményeket szeretnénk elérni. Szánj napi öt percet a meditációra és rövid időn belül nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban és összességében boldogabban fogod magad érezni.
Ha érdekesnek vagy inspirálónak találtad a blogot és úgy gondolod, hogy másoknak is hasznos lehet, akkor kérlek kattints rá a megosztásra! Köszönöm!
Legy szép a napod!
Noémi
Kommentek