Szeretnéd végre kipróbálni a meditációt? Szuper!
Az alábbiakban összegyüjtöttem azokat az alapvető dolgokat, amelyekre érdemes odafigyelni a meditáció elött illetve során. (és azokat is, amelyeket el kell engednünk)
Ezekre a dolgokra figyelj oda:
- Nyugodt hely: A csendes, nyugodt légkör nagyon meghatározó a meditáció szempontjából. Hiszen amint van egy lecsendesedett fizikális terünk, máris könnyebbé válik a belső csend megteremtése. Válaszd ki azt a helyet az otthonodban, ahol kényelmesen és nyugodtan érzed magad. Ahol egy ideig egymagad lehetsz és magadra tudsz összpontosítani.
- Kényelmes ruházat: Viselj bármit, amiben kényelmesen érzed magad. Fontos, hogy a ruházatod ne akadályozzon a légzésben sem az ülésben. Válassz természetes alapú holmikat, mint például pamut vagy lenvászon. Ha pedig a kora reggeli meditáció mellet döntesz, akkor ezt akár pizsomában is megteheted. (Nálam reggelente a pizsoma, köntös, zokni kombináció a tuti befutó. 🙂 )
- Kényelmes pozició: A meditáció során fontos, hogy egy kényelmes, ülő-poziciót tudjunk fenntartani. Ha már olvastál a meditácíóról, vagy valamelyest járatos vagy a témában akkor valószinűleg tudod, hogy a törökülés az egyik legelterjedtebb és legpraktikusabb meditációs pozicó. (ennek okairól bővebben, majd egy későbbi posztban) De ha ez a póz nem az erősséged, akkor sem kell lemondanod a meditácíó örömeiről, ugyanis akár széken ülve is gyakorolhatod. Ugyan a fekvő helyzeteben való meditálás nagyon kecsegtetően hangzik, mégsem igazán ajánlott, ugyanis a tudatos befelé figyelésből, pillanatok alatt alvás lesz. 🙂
- Kikapcsolódás: Kapcsolódj ki! A szó minden értelmében. Kapcsold ki a telefonod, laptopod a számítógéped és minden egyébb zavaró, technikai kütyüt. És ne csak amiatt, hogy ne a meditácó közepette csörrenjen meg a telefonod, hanem azért is, hogy minden lehetséges elektronikai behatást is a minimumra csökkents. Bármennyire furcsán hangzik, ez a fajta kikapcsolódás is nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy egy pozitívabb meditációs élményben legyen részed.
Ezeket engedd el:
- Ne akarj, ne gondolkodni: A meditáció lényege, a tévhittel ellentétben nem a gondolataink kizárása, hanem azok tudatos és reakciómentes megfigyelése valamint elengedése. Vagyis a jelen tudatos megélése. A görcsös elnyomás helyett (nem akarok gondolkodni, nem akarok gondolkodni!!) egyszerűen figyeld meg azokat. Próbálj úgy tekinteni a gondolataidra mint egy benned lejátszódó filmre, ahol az elméd a mozivászon, amin keresztűl a sztori megelevenedik, míg a gondolataid és érzelmeid ennek a filmnek a részesei.
- Ne törekedj tökéletességre: A meditáció nem egy verseny, ahol túl kell tejesítened másokat vagy akár önmagad. A tökéletességre való törekvés gondolata (éppúgy mint a gondolataink görcsös elnyomása) csak további felesleges gondolatot ill. reakciót eredményez. Ne tökéletesíteni akard a jelen pillanatot, hanem teljességében elfogadni azt! Minden tökéletlenségével együtt.
- Ne kritizáld önmagadat: Az önmagunk meditáció közben való kritizálása sok esetben éppen a tökéletességre való törekvésből adódik. Egyszerűen engedd el a tökéletesség fogalmát! Hiszen tudod, a meditáció nem a tökéletességről, hanem a jelen pillanat elfogadásáról szól. Ha ezt sikerűl magadban tudatositanod, akkor az önmagaddal szembeni kritikák is könnyebben fel fognak oldódni.
Akkor dióhéjban ennyi.
Most pedig már nincs más hátra mint a meditáció kipróbálása. Hogy hogyan is?
A legközelebbi blogból kiderül.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: