Az interneten van fent egy népszerű, angol nyelvű szlogen, miszerint:
“Meditation is the medication.” vagyis “A meditáció (önmagában) gyógyszer.”
Talán magyarul nem hangzik olyan frappánsan mint angolul, viszont pontosan ugyanannyira igaz! Mint rendszeres meditáló ezzel a kijelentéssel csakis egyetérteni tudok. Persze itt most nem arról van szó, hogy minden bajunk és bánatunk egyszerűen elmúlik ha meditálunk, inkább arról, hogy sok lelki, de akár fizikai problémát is megelőzhetünk, valamint a már meglévőket, könnyebben és gördülékenyebben élhetjük meg a meditáció gyakorlásának köszönhetően.
Viszont meditációtól függetlenül, bizony vannak olyan elkerülhetetlen szituációk az életben, mikor úgy érezzük, hogy minden összeesküdött ellenünk. Amikor egyik pillanatról a másikra, minden összeomlani látszik. Ilyenkor legtöbbször még a racionális gondolkodás is nehezünkre esik, a meditációról már nem is beszélve!
Na jó, de akkor mégis mit tehetünk, mikor ránktör a nagybetűs pánik?? Mit tegyünk akkor, amikor ugyan tudjuk, hogy a meditáció a segitségünkre válna, de mégsem vagyunk rá képesek?
Sok esetben az igazi pánikot nem is önmagában egy rossz hír, hanem inkább az azzal járó bizonytalanság érzése váltja ki. (ahogy a mondás is tartja: a biztos rossz is jobb mint a bizonytalanság) Mivel nem tudjuk, hogy mi lesz a dolgok kimenetele, ezért tehetetlennek érezzük magunkat, valamint folyamatosan “agyalunk” és “természetesen” a lehető legrosszabb verziót vázoljuk fel önmagunknak, amivel csak még tovább rontunk az amúgy sem túl rózsás helyzeten.
Amikor minden bizonytalannak tűnik körülöttünk akkor nagyon fontos, hogy valami olyanba tudjunk kapaszkodni, ami biztos. (Bár a “biztos” szó, önmagában is nagyon csalóka. Hiszen mik is azok a dolgok, amik ténylegesen, 100 százalékosan biztosak az életünkben??)
Szerencsére van valami, ami mindannyiunk számára adott és szituációtól függetlenül mindig velünk van. Valami, amire mindig számíthatunk.
A lélegzetünk.
Bármennyire is triviálisnak hangzik, az egyik hatékonyabb dolog amit stresszes időszakban tehetünk, az az, hogy a légzésünkre koncentrálunk. Ugyhogy legközelebb mikor rádtörni készűl a nagybetűs pánik:
- ÁLLJ MEG: Függetlenül attól, hogy éppen hol vagy és mit csinálsz, egyszerűen állj meg egy pillanatra.
- VEDD ÉSZRE: Figyeld meg a benned lejátszódó folyamatot ill. a felszínre törő gondolatokat, érzéseket.
- FOGADD EL: Bármennyire is nehezedre esik, fogadd el a jelen pillanatot. Az elnyomással csak még több felesleges feszütséget kreálsz.
Ezután:
- VEGYÉL EGY MÉLY LÉLEGZETET: Orron keresztűl lélegezz be és hagyd, hogy a beáramló levegő teljesen átjárja minden porcikádat! Tudatosan érezd a lélegzeted a hasüregedben, a bordait alatt valamint a tüdődben.
- LÉLEGEZZ KI: Minnél tovább tudsz kilélegezni, annál jobb! Kilélegezhetsz orron át, de akár szájon keresztűl is. Ne gondold túl a dolgot, egyszerűen csak lélegezz ki! Tudatosan figyeld meg, ahogy a kiáramló levegő elhagyja a testedet.
Végül:
- ISMÉTELD MEG A FOLYAMATOT: Hosszan lélegezz be, majd lassan és tudatosan lélegezz ki. Minimum háromszor. Minnél tovább tudod fenntartani ezt a folyamatot, annál inkább fogod érezni annak pozitiv hatását.
Ez a fajta tudatos légzés nagy segítséget nyújthat a bennünk dúló feszültségek lecsillapitásában. A felmerülő problémát természetesen nem oldja meg (az a mi, saját feladatunk) viszont segit abban, hogy tisztábban és racionálisabban lássuk át az adott helyzetet. Azáltal, hogy nyugodtabbnak érezzük magunkat, módunkban áll több szemszögből is átlátni az adott szituációt. Jobb esetben akár rá is lelhetünk a megoldásra! Ha pedig mégsem, akkor bizzunk magunkban és az univerzumban, hogy hamarosan ráeszmélünk a dolgok miértjére. Ugyanis mindig és minden okkal történik az életünkben. Még akkor is, ha ez az adott pillanatban nem teljesen egyértelmű.
A tudatos légzést használhatjuk bármikor, (nem csak káosz idején) amikor szeretnénk magunkat nyugodtabbnak és magabiztosabbnak érezni. Munka interjú, vizsga de akár éppen randi elött is nagyon jól jöhet!
Szép napot (és tudatos légzést) mindenkinek! 🙂
Noémi
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: